logo-rausvas

 

   

       forumas-paskut

 

LIETUVOS PPG SPORTO ENCIKLOPEDIJA

DSCF6790 -_Copy_2

Lietuvos motorizuoti parasparniai pasaulio ir europos čempionatuose

 


 

Tai jauniausias orlaivis tarp visų orlaivių klasių

 

Motorizuotas parasparnis ,dar kitaip vadinamas paramotoras ,tai lietuviškas atitikmuo prancūzų paramoteur nuo 1986m , anglų powered paragliding nuo 1980m,. Taip vadinti  motorizuotą parasparnį Lietuvoje pradėta nuo 2002 m. Iki tol daugiausia vadindavo Lietuvoje paraplanu ,skraidykle .

 

Tai parasparnis  su vidaus degimo , ar elektrine  jėgaine  , kuri ir suteikia parasparniui keliamąją jėgą .Vidaus degimo varikliukai naudojami daugumoje dviejų taktų ,nuo 80 cc iki 350cc.Jų yra geras galios-svorio santykis . yra gaminančių ir kerturtakčių motorų paramotorams.

Motorizuoti parasparniai varžybose skirstomi į 4 klases :

RPF 1, Tai vienvietis motorizuotas paras[parnis startuojantis piloto kojomis

RPF 2,tai dvivietis motorizuotas parasparnis startuojantis piloto ir keleivio kojomis

 RPL 1, Tai motorizuotas parasparnis (traikas) startuojantis važiuokle ( ratukais , slidėmis)

RPL 2 , Tai dvivietis motorizuotas parasparnis (traikas) startuojantis važiuokle (ratukais ,slidįmis)

Varžybose šios klasės varžosi pagrindinėse rungtyse:

Precizinis skrydis .Tai tikslusis pakilimas .Pilotai turi pakilti pirmuoju bandimu.Galima riboti pakilimo laiką , pakylimo tako dydį . Tai leidimasis į tiksą .Pilotai neidžiasi išjungę motorą  į nuroditą tiksią vietą.Tai „Lėtas-greitas“ .Tam tikras atstumas skrendamas du kartus .Kuo greičiau , ir kuo lėčiau. Kita svarbi precizinio skraidymo rungtis , tai slalomo rungtys.Jų yra nemažai .Pilotai skraido nurodyta trasa  pažymėta specialiomis minkstomis lazdomis arba pripūstais stulpais.

Navigacija. Nemažai prigalvota ir navigacinių pratimų , kai pilotai skrisdami  Tam tikrą laiką ar atstumą turi rast žemėlapyje pažymėtus objektus.

Į aukčšiau aprašytus pratimus buna įtraukiamas ir ekonomijos pratimas .Tai kuro ekonimija skrydžio metu.

Pagal šias FAI rungtis ir taisykles  Lietuvoje organizuojamos varžybos taip pat.Varžybos pravedamos aerodromuose. Tradiciškai vis kituose aerodromuose.Lietuvoje  varžybose varžosi nuo 10 iki 20 motorizuotų parasparnių pilotų.

Jau nuo 1996 metų pirmieji Lietuvos motorizuotų parasparnių entuziastai ne tik skraido ,ir patys konstruoja paramotorus , bet išvažiavo ir į tarptautines varžybas. Tai Grigorijus Orlovas , Jurgis Šmarlovskis ,Gintaras Gaudiešius. 2003 metais Lietuvių pagamintas traikas pristatytas  Jungtinėje Karalistįje ,Ultra lengvųjų orlaivių pasaulio čempionate .Jurgio Šmarlovskio pagamintų paramotorų ir traikų nemažai skraido lietuvoje ir užsienyje. Gintaro Gaudiešiaus surinktais paramotorais taip pat skraido  nemaža dalis  pilotų lietuvoje.

Nuo 2004 metų aktyviai veiklą pradėjo motorizuotų parasparnių pilotų sporto klubas „Penktasis vandenynas“ ,kuris apjungė pilotus  visoje lietuvos  bendriems skrydžiams, varžyboms, renginiams.Prasidėjo rimtos sporto varžybos .Pradėta formuot sportininkų komanda kuri atstovauja lietuvą tarptautinėse varžybose.

2007m Jurgis Šmarlovskis ir Artūras Šmarlovskis. Kinijoje įvykusiame 5-ajame pasaulio motorizuotų parasparnių čempionate  PF-2 (dvivietis kojomis startuojantis )klasėje tapo nugalėtojais.Aukso medalis.

2008m PPG europos čempionatas Lenkijoje ,Lomža.Kaip niekada gausiai čempionate dalyvavo lietuvos pilotų. 17 lietuvos pilotų rungtyniavo keturiose klasėse,startuojan kojomis ir važiuokle .PL2 klasėje (traikai) , pilotas Elegijus Golcas ir navigatorius Ričardas Matickas bei pilotas Grigorijus Orlovas su navigatoriumi Juliumi Gelsvardu komandinėje įskaitoje laimėjo europos čempionato bronzos medalius.Tai aukščiausias buvo lietuvių pasiekimas Europos čempionatuose tuo metu .Lietuvos rinktinė aplenkė Ispanijos , vokietijos , rusijos komandas.

2009 metais pasaulio motorizuotų parasparnių čempionatas vyko Čekijoje.Lietuvos ULO federacijos  paramotoristų rinktinė PF2 klasėje pasidabino jau sidabro medaliu Ekipažuose skrido Elegijus Golcas ir Linas Markevičius . Aivaras Akramas ir Mindaugas Skruodys.

2012 metų pasaulio čempionatas ispanijoje taip pat padovanojo Lietuvai medalių .PF2 klasėje Lietuvos ULOP federacijos paramotoristų rinktinė užima trečią vietą. Skrido Mindaugas Skruodys ir Artūras Šmarlovskis , bei Dmitrij Aneičik ir Paulius Burčikas

Be šių pasaulinio lygio varžybų ,Lietuvos komanda dalyvauja Latvijos , Estijos , Suomijos , Ukrainos  , Baltijos šalių atvirame , čempionatuose . Labai dažnai atsiveža prizines ,ar nugalėtojų vietas.

Daug dėmesio šiuo metu sportui ,treniruotėms skiria šie pilotai : Paulius Burčikas, Raimondas Pundinas, Dmitrij Aneičik, Kęstutis Mončys ,Mindaugas Skruodys ,Saulius Kavaliukas , Vitalis Šervytis, Tomas Raibikis , Gintaras Gaudiešius,Aivaras Akramas ,Aloyzas Liaukus,Darius Bačinskas,Mintautas Sakavičius.... Tai daugelis jau buvę čempionai ir prizininkai Lietuvos čempionatuose.

Tai pilotai , kurie ruošiasi sekančioms varžyboms pasaulio ,europos, pabaltijo šalyse.

Prie treniruočių ir varžybų organizavimo visada nemažai laiko ir darbo įdeda Lietuvos PPG rinktinės treneris Aivaras Akramas . Teisėjauja varžyboms  ULOPF prezidentas Renatas Samulėnas ,ULOPF viceprezidentas  Ričardas Matickas , ULOPF sekretorius Kęstutis Mončys su nemažu būriu pagalbininkų . Tai klubai „Penktasis Vendenynas“ , „Puga“ ,sporto komanda „MadPilots“ , Kauno , Panevėžio ir daug kitų Lietuvos motorizuotų parasparnių pilotų .


Pirmoji vieta.Čempionai .Auksas .  2007 pasaulio čempionatas Kinijoje .

        

5216 117921409476_3521776_n

 Pilotas Jurgis Šmarlovskis (kairė). Navigatorius Artūras Šmarlovskis


 2008 europos čempionatas Lenkijoje . trečioji vieta

Lomza

 

Pilotas Elegijus Golcas ir navigatorius Ričardas Matickas bei pilotas Grigorijus Orlovas su navigatoriumi Juliumi Gelsvardu - Trečioji komandinė vieta.

  

Antroji komandinė vieta Pasaulio čempionate Čekijoje 2009

rinktin cekija

Rinktinėje Elegijus Golcas ir Linas Markevičius . Aivaras Akramas ir Mindaugas Skruodys.Komandos lyderis renatas Samulėnas

2012 pasaulio čemionatas Ispanijoje. Rinktinė.Bronzos medalis.

LT PPG_rinktine

Iš kairė:  Paulius Burčikas, Raimondas Pundinas(Komandos lyderis) Dmtrij Aneičik, Mindaudas Skruodys,  Artūras Šmarlovskis.

 

Informaciją surašė

ULOPF viceprezidentas motorizuotiems parasparniams

Ričardas Matickas

 

 

 

 

 

LAK       logo fai   ULOPF logo  CAA